Több ok állhat amögött, ha úgy érzi, bedugult a füle – és ennek megfelelően sok mód van arra, hogyan tud megszabadulni ettől az érzéstől. Nézzük, mik ezek!
A bedugult fül határozottan nem kellemes érzés. A hangok tompák, pont, mint a repülőgépen szokott leszállás közben, vagy amikor víz megy a fülünkbe.
De ha az érzés sokáig fennáll, akkor lehet, hogy nem a landoló repülőgép, vagy a hallójáratba került uszodai víz okozza.
Illetve nagy a különbség a dugult, fájó fül, és a dugult, nem fájó fül között.
Ön melyiket érzi?
Be van dugulva a fülem, és fáj is
Ez esetben előfordulhat, hogy valamilyen gyulladással áll szemben.
A fülgyulladások nagyon gyakoriak, számos dolog okozhatja, ideértve a légúti fertőzéseket, felhalmozódott váladékot, allergiát, és még a dohányzástis.
Az enyhe fülgyulladás okozta füldugulás kb. 1-2 hétig tart. Ha a probléma a középfülben van, hosszabb ideig is tarthat.
Az enyhe fülgyulladások maguktól is elmúlhatnak, a fájdalmat fájdalomcsillapítóval (pl. ibuprofen), fülcseppekkel, vagy egyszerűen meleg anyag fülre helyezésével is enyhítheti.
Ha a fájdalom és a füldugulás nem múlik el 1 hét alatt, mindenképpen keressen fel egy fül-orr-gégész szakorvost.
Néhány súlyos, középfület is érintő gyulladásos folyamat perforált dobhártyával, halláscsökkenéssel járhat együtt, illetve (ritka esetekben), ha tovább terjed, agyhártyagyulladással.
Be van dugulva a fülem, de nem fáj
Jó eséllyel fülzsírdugó okozhatja a füldugulást.
A fülzsír fontos szerepet tölt be: védi a hallójáratot a baktériumoktól, szennyeződésektől, biztosítja, hogy ezek ne jussanak el a dobhártyánkig a hallójáratunkon keresztül.
De ha túl sok a fülzsír, érdekes tüneteket okozhat: gyulladásos tüneteket, fülzúgást, szédülést, köhögést. És ahogyan azt már valószínűleg tudja: a hallására is hatással van.
Sőt, ha a fülzsír nem kerül eltávolításra, akár halláscsökkenéshez is vezethet egy pont után.
Szóval miért dugul be a fülünk?
Minden embernél eltérő, hogy mennyi fülzsír termelődik a fülében. Például sok ember tapasztalja meg azt, hogy ha uszodába megy, utána több fülzsír termelődik a fülében.
És ha sok fülzsír termelődik, nagyobb eséllyel tapasztalja meg a füldugulást.
A hallókészülékek vagy a füldugók megakadályozzák, hogy a fülzsír távozzon a fülből, ez is okozhat fülzsír felgyülemlést.
Szóval, ha Önnél sok fülzsír termelődik, vagy hallókészüléket, esetleg napi szinten füldugót használ, ellenőriztesse gyakrabban a fülét, szükség esetén kérjen fülmosást.
Mi a teendő, ha a fülzsír okozza a füldugulást?
Tudom, hogy nagyon csábító a fürdőszoba polcán a fültisztító pálcika, vagy a törölköző sarka, de kérem, ne tegye! Ezekkel sokkal többet árthat.
Ha fülzsírdugó van a fülében, a legjobb megoldás egy szakember által végzett fülmosás.
De ha ezt követően is fennáll a dugultság-érzés, és még mindig nem érez fájdalmat, akkor előfordulhat, hogy a halláscsökkenéselső jeleit tapasztalja. Vagyis ideje, hogy részt vegyen egy ingyenes hallásvizsgálaton.
Persze kezdheti egy ingyenes online hallásteszttel is, de ha a füle valóban be van dugulva a fülzsír miatt, a normálnál rosszabb eredményt kaphat, így az online hallásteszt is arra fogja bátorítani Önt, hogy keressen fel egy szakembert.
Itt megtalálhatja az Önhöz legközelebb eső audiológiánkat.